Sungurlu'yu Seviyoruz...

Akçalı


Akçalı Köyü

Köyümüz coğrafi konumu itibariyle Sungurlu'ya 6 Km, Çorum'a 75 Km, Ankara'ya 185 Km uzaklıktadır. Ankara-Çorum yolunun kuzeyinde kalır. Güneyinde Sungurlu, Doğusunda Cevheri Köyü, Kuzey Doğusunda Oğlaközü Köyü, Kuzeyinde Fındıklı, Kertme, Çiçekli ve Arıcı köyleri, Kuzey Batısında Mahmatlı Köyü,Batısında Tuğcu Köyü vardır.

Köylülerimiz artan ve ağırlaşan hayat şartları karşısında fazla dayanamamış ve 1950 li yıllardan itibaren geçim yollarını büyük şehirlerde arar duruma gelmişlerdir, ilk göç Ankara ya olmuş ve takip eden yıllarda ise istanbul, İzmir, Antalya gibi büyük iller ile Yurtdışına göçler olmuştur. Göçler neticesinde bağı, bahçesi ile cıvıl cıvıl bir görünüm arz eden köyümüz 40 hane kalarak bugünkü durumu ile yarı terk edilmiş bir hal almıştır. Ankara'da yaklaşık 300 hane, diğer iller ile yurtdışında 300 haneye varan bir nüfusla insanlarımız hayatlarını devam ettirmektedirler.

Köyümüzün 2000 sayımındaki nüfusu 105 kişidir.

Köyümüzün içme suyu şebekesi vardır.

Köyümüzde okul olmasına rağmen öğrenci sayısının yetersiz olması nedeniyle taşımalı eğitim sistemi ile öğrencilerimiz Sungurlu'daki ilköğretim Okullarında eğitim görmektedirler.