Sungurlu'yu Seviyoruz...

AkçakoyunluAkçakoyunlu

Tarihçe

Köyün 1 km. uzaklığında bulunan tuzla Osmanlı döneminde vakıf olarak işletilmekteydi. Köyün aşağısında bulunan Ören olarak isimlendirilen arazide zamanında ermenilerin yaşadığı tahmin edilmektedir. O bölgede bulunan bataklıktan yayılan sıtma hastalığı köyde salgınlara neden olmuş ve birçok kişi ve ailenin başka köylere göç etmesine sebeb olmuştur Göç eden aile ve kişiler. Bunalan köyündeki Fakıllı ailesi Mahmatlı köyündeki Ağçaer ailesi. Çorum ilinin Boğazkale ilçesine bağlı Yazır köyü halkıda bu sebebten dolayı köyden göç etmiştir.

Akçakoyunlu adı Oğuzların Bayındır boyundan gelmektedir.Bu isimde anadolunun muhtelif yerleşim bölgelerindeköyler ve mahalleler vardır. Osmaniye, Kayseri, K.Maraş, Gaziantep sadece bunlardan bir kaçıdır. Akçakoyunlu köyünde Oğuzların Avşar boyuna mensup ailelerde yaşamaktadır.

Bayındır ve Avşar Oğuz Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Akçakoyunlu köyü gelenek ve görenekleri orta asya kökenli Türk örf adetlerini içermektedir. Düğünlerde oynanan ortaya ateş yakılarak oynanan sin sin oyunu bunlardan sadece bir tanesidir. Yemek kültürü açısından da oldukça zengindir. Hasıda, pıhtı, sokuda bulgurla etin dövülmesiyle yapılan köfte, yarma aşı, katmer, bukme gibi hamur işleri yapılır. Düğünler cuma günü bayrak kaldırılarak başlar. Davullu, zurnalı üç gün devam eder.

Köyde yaşayan Avşarlar İmanlı Avşarlarına mensup olup. Alevi inanişına sahiptirler. aynı mevkide bulunan Kırıkkale ili Delice ilçesine Bağlı olan Koçabaş ve Küçük Avşar köyü ile aynı aşirete mensupturlar. Bölgeye geliş tarihleri Muhtemel olarak. Avşar hükümdarı Nadir Şahın öldümünden sonraki zaman sürecinde olmuştur. Safevi devletine çok hizmet etmiş bir obadır İmanlı Avşarları. Sınır bölgelerinde yaşayıp Safevi devletini sınırlardan gelecek olası bir tehlikelere karşı hep başarıyla korumuşlardır. Dulkadir Avşarları içerisinde yer alırlar. bir alt koluda koyunoğludur. Köyün isminin burdanda gelebilme ihtimali vardır. Akçakoyunlu köyünde yaşayan ve İmanlı Avşar olan aileler. soy adı kanunu ile Duyan Uluç ve Korkutoğlu soyismini almıştır. Ayrıca Mahmatlı Köyünde yaşayan Ağcaer soyisimli ailede bu boya ve obaya mensuptur. bu köydeki alevi ailerle akrabadır.

Coğrafya

Çorum iline 95 km, Sungurlu ilçesine 25 km uzaklıktadır...

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
200077
199771

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arazisi tarıma ve hayvancılığa çok elverişlidir. Bölgedeki en elverişli araziye sahip köy diyebiliriz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.