Sungurlu'yu Seviyoruz...

Kahraman Ulusoy

Kahraman Ulusoy
sungurlulular@gmail.com
Sungurlu da görülecek çok yer, tadılacak çok lezzet var.
20/09/2017İlçemize gelen misafirlerimize bir gezi rehberi olması için hazırladığım bu yazı da İç Anadolunun incisi ve parlayan yıldızı Sungurlumuz hakkında bilgiler sunmaya çalışacağım. 

 

Öncelikle hafta sonu gelmenizi tavsiye ederim. Sabah kahvaltınızı mutlaka şehrimizin belediye evleri olarak geçen yerinde bulunan mesire alanında yapın. Burada şehri tepeden görmek mümkün. Ayrıca açık büfe kahvaltı mevcut memnun kalacağınızı ben garanti ederim. Fiyatları da gayet makul. Çayınızı çam kokusu içinde yudumlarken gezide takip edeceğimiz rotayı gözümüzde canladırabiliriz.

Kahvaltı sonrası eğer aracınıza güveniyorsanız mutlaka Manastır Tepesine çıkmanızı tavsiye ederim. Burası çevresinin en yüksek ve havadar yeri. Eğer konumunuzu ayarlaya bilirseniz bir tarafta Ankara yolu diğer tarafta Çorum yolundan ilçemize giriş ve çıkışlar gayet net görünüyor. Yanınıza mutlaka su alın. öğle saatlerinde sıcaklık ciddi olarak hissediliyor. Manastır Tepesinden inerken İçmece olarak adlandıralan yeri görmeyi ihmal etmeyin. Buradaki çeşmeden su genellikle zayıf gelir. tadı biraz acımsıdır. kabızlık ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği söylenir. Ama dikkat edin herhangi bir sıhhi raporu yoktur. 

 

Şehir merkezine doğru hareket ederseniz güzergahınızda Taş Köprüyü bulacaksınız. Eski resimlerinde etrafı boş olduğu için oldukça heybetli olan köprü günümüzde büyük binalar ve alternatif köprüler sebebiyle eski ihtişamını pekte göstermiyor. 

Taş köprü üzerinden şehir merkezine girdiğinizde sizi şehrin üç önemli tarihi yapısı karşılayacak. Bunlar Ulu Cami, Saat Kulesi ve Eski Hamam.  

Ulu Camii şehrimize adını veren Türkmen Beyi Sungur Bey tarafından yaptırılmıştır. Belediye binası, Saat Kulesi ve Eski Hamam ile çevrelenmiş ve şehin merkezi yerindedir. Daha önceleri Camide restorasyon çalışmaları yapılmış ama son yapılan çalışma Camiye tarihi dokusunu yenieden kazandırdı. Caminin havlusunda bulunan şadırvan bu çalışmada yeniden yapıldı. Caminin bahçesinde dönemin önemli isimlerinin mezarları yer almakta. Günümüzde şehrin en önemli ibadet merkezi konumunda ve genellikle defin öncesi cenaze namazları burada eda edilmekdedir.

Caminin bahçesinden net olarak görülen Eski Hamam maalesef artık kullanılamaz durumda. Sadece hamam üzerindeki kubbecikler görülmekte. Restore edilmesi bile artık çok zor. Yeri şahsa ait olması ile Vakıflar Müdürlüğü arasında bir sıkıntı mevcuttu.

Caminin bahçesinden çıkarken sol tarafınızda göze çarpan eser Saat Kulesi. Ülkemizde gördüğümüz diğer saat kulelerinin genelinden biraz daha farklı bir yapısı var. Diğer saat kuleleri genellikle minare benzeri yuvarlak bir yapı iken bu kare şeklinde tasarlanmış. Yaptıran 2.Abdulhamit Han.

Burada kime sorsanız sizi Yedilerin ara olarak adlandırılan küçük sokağa yönlendirir. Bir bina ile lokanta arasında dar bir girişi bulunan bu mezarların sahipleriyle alakalı çeşitli rivayetler mevcut. Kimilerine göre erenler, kimilerine göre göçer. En itibar edileni ise İstanbulu Fetih için gelen Sahabiler. Anadolunun sert havasında alışamayıp burada vefat ettikleri söylenir. Önceeri çok sık ziyaretçisi olmakla beraber artık pekte uğrayanı kalmadı. Siz mutlaka bir fatiha okun.

 Eğer acıktıysanız şehrin en leziz lokantalarının yanındasınız. Burada Tandır, sulu yemekler, pide ve döner çeşitlerini bulabilirsiniz.

Yemekten sonra Eski Sanayi ile toki konutları arasında kalan kısımda Beypazarı konaklarını aratmayacak güzel konaklar mevcut. Maalesef burada da bakımsızlık ve ilgisizlik mevcut . Buna ramen zaman karşı durmaya çaılan konakları görebilirsiniz. 

 Artık sıra geldi pekte kimsenin bilmediği eski bir Rum Kilisesine. Kiliseyi ilçede bilenlerin sayısı az. Tarihi ile ilgili bilgiler sitemizde mevcut. Yer tarifi biraz zor. Eski Sanayi de adı Söğütlü kahve olarak geçen yeri hemen hemen herkes bilir. Burası ilk referans noktanız olsun. Buradan yukarı çıkan yol sizi Kilisenin önüne çıkaracak. Kilise ile ilgli resimleri ve diğer adı geçen her yerin resimlerini ''Gezi Rehberi' adı altında sitemizin Foto Galeri sayfasına ekleyeceğim. Bu yapı Kilise binası dışında sonraları Karakol ve nezarethane olarakta kullanılmış. Günümüzde sadece ön cephe duvarları mevcut. Kapısı ve pencereleri var. Çatısı ve içkısımlar malesef zamanla yıkılmış. Duvarlarında ve kapılarındaki taş işiçilkleri görmenizi tavsiye ederim.

 Buradan İlçemizin en eski camii olan Hilmi Efendi Cami'ne geçebilirsiniz. Yapımı 1200 lü yıllar. Yapımı Selçuklululara kadar uzanmakta. Kubbesiz çatılı bir camii. oldukça bakımlı ve güzel bir atmosferi var. Bu caminin ilkimini seven bir cami cemati var.  

 Muhtemelen bundan sonra biraz dinlenmek istersiniz. Şehir parkında dinlene bilir ve havuz kenarında çay içebilirsiniz.

 Bunları dışında gezilecek yerler belirli bir rota olarak takip etmek zor. Vaktiniz varsa mutlaka Arif Dede Türbesini, Yörüklü de bulunan Ergülü Baba Türbesini, Kavşutta köyünde şehrin en eski yapısı olan Camiyi ziyaret edebilirsiniz. Cami de maalesef çok fazla tadilat dolayısı ile eski dokuyu hissetmek zor.

Eğer ertesi gün için vaktiniz varsa Aygar olarak adlandırılan yerdeki Nöbeti Baba Türbesini görmelisiniz. Boğazkaleden Arifegazili Köyüne oradan da Bağşılıya kadar alanı tepeden gören muhteşem bir yer. Giderken mutlaka mangal ve semaveriniz yanınzda olsun. ilçemizde Tokmak Köfte yapan birini de yanınıza alın. Bu farklı lezzeti zirve de tadın. 

Bunların dışında bazı köylerimizde eski kiliselerde mevcut ama maalesef görülmeye değer pekbir şey kalmamış.

 

Gezimiz eğer tamamlandıysa dostlarınıza bu şehirden götüreceğiniz en önemli hediye Dünya çapında üne kavuşan Leblebimizin 41 çeşidinden taze olarak dilediğiniz kadar alabilirsiniz. 

 Ümit ederimki faydalı bir gezi rehberi olmuştur. 

 Paylaş | | Yorum Yaz
581 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EVET Mİ? HAYIR MI? - 03/03/2017
Öncelikle yapılacak olan referandumun ülkemiz ve milletimiz adına yeni ufuklar açmasını diliyorum. Sonra da kendi kendime soruyorum Evet mi? Hayır mı? Değişecek maddeleri okudum. Biraz televizyon izledim, biraz sosyal medyaya baktım.
Yeni Eğitim Öğretim yılı hayırlı olsun - 18/09/2016
Ülkemizle beraber ilçemizde de yeni eğitim öğretim yılı başlıyor.
Herkesin Üniversitesi okuması şart mı? - 24/07/2015
Ülkemizde herkesi üniversite mezunu yapma adına yapılan çalışmalar artık yarar yerine zarar vermeye başladı. Ülkemizin her ilinde ve hemen hemen her ilçesinde bir üniversite ya da bir bölüm var. Liseyi bitiren gençlerimizin büyük bir kısmı bu ünivers